Kanada je po prvi put u svojoj povijesti osigurala sudjelovanje u nokaut fazi Svjetskog prvenstva, ali taj uspjeh prati jedan neobičan presedan.
Reprezentacija pod vodstvom Jesseja Marscha postat će prvi domaćin u povijesti Mundijala koja traje 96 godina, koji će odigrati nokaut fazu izvan svoje zemlje.
U skupini B, Kanada je zauzela drugo mjesto iza Švicarske, dok je Bosna i Hercegovina ostala iza nje zahvaljujući boljoj gol razlici. Posljednju utakmicu skupine izgubili su od Švicarske 2:1 u Vancouveru, čime su propustili šansu osvojiti prvo mjesto i nastaviti turnir pred svojom publikom.
Sada će Kanada u šesnaestini finala igrati protiv Južne Afrike na SoFi stadionu u Los Angelesu. Da su osvojili prvo mjesto, mogli su nastaviti natjecanje u Kanadi. Iako su jedan od domaćina zajedno sa SAD-om i Meksikom, njihov povijesni prvi nastup u nokaut fazi dogodit će se na stranom tlu.
Izbornik Jesse Marsch izrazio je žaljenje što neće igrati pred domaćim navijačima: ‘Bilo je sjajno igrati pred našim navijačima i naravno da smo željeli nastaviti taj niz u Kanadi. Sada idemo u Los Angeles gdje ćemo vjerovatno imati manje podrške s tribina, ali želimo nastaviti predstavljati našu zemlju na najbolji način’, rekao je Marsch.
Unatoč tome, istaknuo je kako su ostvarili najvažniji cilj: ‘Upravo smo tamo gdje želimo biti. U nokaut fazi smo i sada želimo napraviti još jedan korak naprijed.’
Kanađani ulaze u nokaut fazu s velikim uspjehom, no i s osjećajem propuštene prilike. Povijest su već pisali, no ne na način kako su se nadali: postaju prva reprezentacija domaćin koja će eliminacijsku utakmicu Svjetskog prvenstva igrati izvan svoje domicilne zemlje.