Bivši nogometaš i analitičar, Rade Bogdanović, u prijenosu uživo na RTS-u, razgovarao je o utakmici između Belgije i Irana (0:0) koristeći svoj karakteristični stil. No, prešao je granicu dok je komentarisao crveni karton Nathana Ngoya. Nogometašu Belgije je iz nesmotrenosti dosuđeno direktno isključenje u 66. minuti, a Bogdanović je napomenuo da mu se koncentracija smanjila jer je tamnoput.
Rade Bogdanović na RTS upravo govori kako nije rasista, ali “crnci nemaju koncentraciju da igraju duže od 60 minuta”. Majko mila pic.twitter.com/dMctZl1tfu
— Gorica Nikolin (@fruska_gorica) June 21, 2026
“Na ovom nivou, da budeš posljednji igrač odbrane, da udariš loptu koja nije ni brza, stoji u mjestu, imaš je u nogama i hoćeš da je udariš desnom, pa promašiš i udariš lijevom i propadneš, napraviš crveni karton. Ja sam uvijek govorio da ti igrači, nisam rasista stvarno, ali ovi crnci nemaju koncentraciju da izdrže duže od 60 do 80 minuta”, rekao je Bogdanović i dodao:
Bogdanović je objasnio da je igrao s njima i da su kao tim ponekad morali paziti jedni na druge kako bi izbjegli greške. “Sadašnji fudbal je takav, ne može ovo na nivou Svjetskog prvenstva da se desi”, izjavio je Bogdanović.
Voditelj u studiju je odgovorio replicirajući da i francuska reprezentacija ima mnogo tamnoputih igrača koji tokom cijele utakmice djeluju koncentrisano.
Bogdanović je na to odgovorio:
“Ako ne ulazimo u detalje, a mogli bismo, i oni prave greške. U svakom slučaju, naravno ne generalizujem, ali velika većina nema koncentraciju i onda se dese ovakve greške”, zaključio je Bogdanović.