Od završetka Olimpijskih igara u Parizu prošlo je šest mjeseci, no polemike o kvalitetu medalja ne prestaju. Te medalje se doslovno raspadaju.
Već mjesec poslije okončanja Igara, sportisti su iskazali nezadovoljstvo jer su primijetili da njihove medalje propadaju. Prije mjesec dana, francuski plivači Clement Secchi i Yohann Ndoye Brouard podijelili su slike sadašnjeg stanja svojih medalja.
Na tim viralnim fotografijama, plivači su se našalili da medalje izgledaju kao da su iz godine 1924. a ne 2024.
Skandal je sada dublji. Zaduženi za izradu medalja u pariskoj kovnici otpustili su troje odgovornih za ovaj propust.
Pas la médaille de bronze de Clement Secchi qui s’écaille 💀💀#Paris2024 pic.twitter.com/Dv7YOVxLMN
— MR.CARTER (@NelsonCarterJr) December 27, 2024
Svojih pozicija su se morali odreći: industrijski direktor, direktor proizvodnje te odgovorni za kvalitet, zdravlje, sigurnost i okoliš.
Problem je nastao zbog otrovne supstance, hrom trioksida. Upravo ovaj sastojak, korišten u lakovima za medalje, uzrok je svih nevolja.
#ACTUALIDAD
— TIKITAKAS (@AS_TikitakAS) January 15, 2025
🥇🥈🥉 La casa de la moneda de París entra en crisis por la devolución de 100 medallas olímpicas https://t.co/bcYQZ89ZQG
Međutim, hrom trioksid je zabranjen u EU. Organizatori u Parizu imaju svega 15 mjeseci da riješe ovaj problem i pronađu zamjenu za ovu komponentu.
Hrom trioksid obično se koristi za premazivanje metala kako bi se povećala otpornost na koroziju. Takođe, djeluje kao oksidant u različitim hemijskim reakcijama i koristi se u proizvodnji umjetnih dragulja.
Ipak, zbog svoje visokotoksične, korozivne i kancerogene prirode, zahtijeva korištenje zaštitne opreme tokom rukovanja i stoga je potpuno zabranjen u EU. Očito su nadležni za proizvodnju olimpijskih medalja ovo zanemarili, pa su morali tražiti alternativna rješenja koja su rezultirala uništenjem medalja.
Pariska kovnica primila je nazad više od 100 medalja. Iz Međunarodnog olimpijskog komiteta je stigla najava da će sve biti zamijenjene.