Košarka

Pao i Izrael

Košarkaši Srbije, posle pobeda nad Holandijom, Češkom i Finskom, pobedili su i Izrael na Evropskom prvenstvu, i tako nastavili maksimalan niz, pred poslednji duel, onaj koji će odlučiti ko će sa prvog mesta u osminu finala, protiv Poljske.
Srbija – Izrael 89:78 (24:18, 26:20, 15:20, 24:20)
Što se samog toka meča tiče, Srbija je sa boljom energijom otvorila utakmicu i već nakon pet minuta stekla dvocifrenu prednost (15:5). Izrael je u nedostatku boljih rešenja, trojkama uspeo da uhvati priključak i preko Avdije smanji rezultat do kraja prve četvrtine na 24:18.
Jokić je u tim trenucima radio sve na terenu. Kontrolisao je skok, razigravao saigrače i na drugoj strani parketa nije imao konkurenciju.
Dobio je zasluženi odmor nakon uvodnih 10 minuta, a njegov nedostatak se ubrzo osetio na terenu.
Izrael je preko Madara i Menka nastavio da šutira trojke i zahvaljujući 14:2 seriji, prvi put su došli do vođstva na utakmici sredinom druge četvrtine (30:28). Međutim prednost nije dugo trajala…
Srbija je nakon (1/8) sa distance, vezala dve trojke preko Lučića i usporila momentum rivala, da bi se potom probudio Micić. Plej Efesa se mučio na početku, ali je do kraja poluvremena pogodio neke teške šuteve i uz Jokićadoneo svom timu +12 pred odlazak na odmor – 50:38.
Koliko je Nikola Jokić bio dominantan u prvom poluvremenu, govori podatak da je postigao čak 20 poena uz savršen šut iz igre (6/6 za dva, 1/1 za tri, 5/5 slobodna bacanja). Srpski cenar je do tada uspeo da upiše i pet skokova, tri asistencije i indeks 31!
Selektor Izraela Arik Šivek promenio je taktiku u drugom poluvremenu, Jokića su sve više udvajali, a agresivna igra uvela je njegov tim u problem sa ličnim greškama.
Srbija je to iskoristila i sa linije slobodnih bacanja lako je dolazila do poena pa je sredinom treće četvrtine stekla, do tada, najveću prednost na utakmici – 62:46.
„Orlovi“ su se zatim opustili, a pad koncentracije i nedostatak komunikacije u odbrani iskoristili su rivali, koji su trojkama zasipali koš Srbije. Napravili su 15:2 seriju i početkom poslednje četvrtine vratili su meč u egal 65:63.
Sve je u tim momentima išlo na ruku Izraelcima, Madar se raspucao, Menkoje vezao dve trojke zaredom, klupa je takođe dala svoj doprinos, ali više od toga nisu mogli.
U nedostatku Lučića, koji se povredio pri jednom polaganju, šansu je dobio Jaramaz, a pruženu priliku iskoristio je na najbolji mogući način.
Ubrzo je vezao sedam poena i u kombinaciji sa Jokićem i Micićem napravio 14:0 seriju, za maksimalnih 83:65.
Izrael se nije predavao. Trojkama je tražio čudo, usledila je 10:0 serija, ali je Srbija istom merom uzvratila i efikasnom igrom Jaramaza na kraju i definivno rešila pitanje pobednika.
Uz Jokića, Micić je najbolje vodio napad sa 19 poena, Jaramaz nam je doneo važnih 10 poena, Gurudić 8 i to je kvartet, uz Kalinića, koji je najjače pogurao da ovaj meč ne ode u problematičan finiš. Kod Izraela, sjajan je bio plejmejker Partizana Jam Madar sa 20 poena, Avdija je potvrdio ekstra talenat sa 14 poena, Sorkin je dodao 11…